ИЦ форум

Селамун алејкум, добредојде на ИЦ форум форумот.

Вие во моментов сте како Гостин, статус кој ви оневозможува користење на некои функции на форумот.

Сепак, регистрирањето е бесплатно и со тоа ќе ви биде овозможено коментирање на веќе постоечките теми, отворање свои теми, контакт преку приватни пораки со членовите и др.

Затоа не чекај воопшто, РЕГИСТРИРАЈ СЕ на ИЦ форумот!

Имате нова Приватна Порака! Кликнете ТУКА за да ја прочитате!

Назад   ИЦ форум > Разно > Брак и Семејство

Белешки

Брак и Семејство Дискусии околу бракот, брачните предиспозиции и семејството.

Реплика
 
Алатки за тема
Старо 02-01-09   #1
Padisah
Sultan Ulü- l –Ebsar
Постар Почесен ИЦ Член
 
Аватарот на Padisah
 
Зададено Islamski iminja - znacenje


BismillahirrahmanirrahimBidejki imase interest da ima podforum za islamski iminja i znacenje
a se uste go nema eve jas da otvoram tema,
pa dokolku sakate da znaete za nekoi islamski iminja koi znacenja gi imaat,
prasajte ke se potrudam da vi odgovoram !temata ja staviv vo Brak i Smejstvo zatoa sto mislev deka najpogodno e tuka vo ovoj podforum da bide!
__________________

پادشاه
" Get united I came here not to divide but to unify "

"If you are grateful, I will add more (favors) unto you; but if you show ingratitude, truly My punishment is terrible indeed."
* La havle ve la kuvvete illa billah *


Последен пат изменето од Padisah : 07-03-09 во 18:08.
Padisah е офлајн   Одговор со цитат
Старо 02-01-09   #2
IslamicMaster
Администратор
 
Аватарот на IslamicMaster
 
Зададено

http://www.names4muslims.com/

На тој Веб саит, можете да најдете имиња исламски и нивното значење. Ова праветего за да не го мачете братот Падишах
__________________
“Ниту еден работа на верникот на Судниот ден, нема да биде потешка на вагата од убавиот карактер. Навистина Аллах ги мрази бесрамните во говор и однесување.“ (Тирмизи)
IslamicMaster е офлајн   Одговор со цитат
Старо 02-01-09   #3
Padisah
Sultan Ulü- l –Ebsar
Постар Почесен ИЦ Член
 
Аватарот на Padisah
 
Зададено

Цитат:
Напишано од IslamicMaster Прикажи го мислењето
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови. Кликни тука за да се регистрираш...]

На тој Веб саит, можете да најдете имиња исламски и нивното значење. Ова праветего за да не го мачете братот ПадишахBrate IslamicMaster blagodaram sto me mislis!!! :lol:
da ama dali site znaat angliski, mislam deka ke se snajdat!!!???

za sekoj sucaj jas sum tuka dokolku nekoj saka da prasa !
(prasajte poveke iminja od ednas )


ek.inaku za da se prigotvi podforum za islmaski iminja ili nesto slicno odnsono moze i web strana treba stvarno golem trud koj bi trael i so meseci
taka ovde bi gi objasnile tie sto ve interesiraat!!!
__________________

پادشاه
" Get united I came here not to divide but to unify "

"If you are grateful, I will add more (favors) unto you; but if you show ingratitude, truly My punishment is terrible indeed."
* La havle ve la kuvvete illa billah *


Последен пат изменето од Padisah : 02-01-09 во 11:18.
Padisah е офлајн   Одговор со цитат
Старо 02-01-09   #4
IslamicMaster
Администратор
 
Аватарот на IslamicMaster
 
Зададено

Цитат:
Напишано од Padisah Прикажи го мислењето


Brate IslamicMaster blagodaram sto me mislis!!! :lol:
da ama dali site znaat angliski, mislam deka ke se snajdat!!!???

ek.inaku za da se prigotvi podforum za islmaski iminja ili nesto slicno odnsono moze i web strana treba stvarno golem trud koj bi trael i so meseci
taka ovde bi gi objasnile tie sto ve interesiraat!!!
Брате јас им ставив во потфорумот Компјутери им ставив тема со Речници, само нека си ја земат и Copy на зборот Paste таму и Translate... Проблемот ќе биде решен со англискиот јазик...

П.С. Ајде фатисе сега за работа: Име: Ескан.
Сакам да ми кажеш од кај потекнува негов превод и дали воопшто има превод
__________________
“Ниту еден работа на верникот на Судниот ден, нема да биде потешка на вагата од убавиот карактер. Навистина Аллах ги мрази бесрамните во говор и однесување.“ (Тирмизи)
IslamicMaster е офлајн   Одговор со цитат
Старо 02-01-09   #5
Padisah
Sultan Ulü- l –Ebsar
Постар Почесен ИЦ Член
 
Аватарот на Padisah
 
Зададено

Цитат:
Напишано од IslamicMaster Прикажи го мислењето
Брате јас им ставив во потфорумот Компјутери им ставив тема со Речници, само нека си ја земат и Copy на зборот Paste таму и Translate... Проблемот ќе биде решен со англискиот јазик...

П.С. Ајде фатисе сега за работа: Име: Ескан.
Сакам да ми кажеш од кај потекнува негов превод и дали воопшто има преводdali ima voopsto prevod, sto bidna so tvojata web strana ne go naoga !!!

tocno si zabelezal deka so dali voopsto ima !!! (prevod)
malu se pomaciv ama uspeav da najdam nesto za ESKAN
inaku kako sto znaeme nekoi muslimanski iminja se sostojat od dve iminja
slicno na imeto Eskan imame: Erkan, Serkan, Berkan,...(kan)
Es tr. = 1.um, pamet, 2. emocija
kan tr. = krv (a moze da ima i zancenje za soj)

Eshan = Male In God Grace, Worthy.
__________________

پادشاه
" Get united I came here not to divide but to unify "

"If you are grateful, I will add more (favors) unto you; but if you show ingratitude, truly My punishment is terrible indeed."
* La havle ve la kuvvete illa billah *


Последен пат изменето од Padisah : 02-01-09 во 22:09.
Padisah е офлајн   Одговор со цитат
Старо 02-01-09   #6
IslamicMaster
Администратор
 
Аватарот на IslamicMaster
 
Зададено

Цитат:
Напишано од Padisah Прикажи го мислењето


dali ima voopsto prevod, sto bidna so tvojata web strana ne go naoga !!!

tocno si zabelezal deka so dali voopsto ima !!! (prevod)
malu se pomaciv ama uspeav da najdam nesto za ESKAN
inaku kako sto znaeme nekoi muslimanski iminja se sostojat od dve iminja
slicno na imeto Eskan imame: Erkan, Serkan, Berkan,...(kan)
Es tr. = 1.um, pamet, 2. emocija
kan tr. = krv (a moze da ima i zancenje za soj)
Грешка си брате, на страната го има ама само со една изменета буква, а јас сметам дека тоа е истото име, само кај нас ги менуваат како многу други имиња во преводот. на пр. Хасан, кај нас Асан.

А Ескан има арапски Есхан, види на самата страна:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови. Кликни тука за да се регистрираш...]

Конечното значење кое може да биде од името Ескан ?

Eshan = In God Grace, Worthy!
Есхан = Аллахова милост, почитуван!
__________________
“Ниту еден работа на верникот на Судниот ден, нема да биде потешка на вагата од убавиот карактер. Навистина Аллах ги мрази бесрамните во говор и однесување.“ (Тирмизи)

Последен пат изменето од IslamicMaster : 02-01-09 во 22:10.
IslamicMaster е офлајн   Одговор со цитат
Старо 02-01-09   #7
Padisah
Sultan Ulü- l –Ebsar
Постар Почесен ИЦ Член
 
Аватарот на Padisah
 
Зададено

Цитат:
Напишано од IslamicMaster Прикажи го мислењето
Грешка си брате, на страната го има ама само со една изменета буква, а јас сметам дека тоа е истото име, само кај нас ги менуваат како многу други имиња во преводот. на пр. Хасан, кај нас Асан.

А Ескан има арапски Есхан, види на самата страна:
[Само регистрираните членови може да гледаат линкови. Кликни тука за да се регистрираш...]

Конечното значење кое може да биде од името Ескан ?

Eshan = In God Grace, Worthy!
Есхан = Аллахова милост, почитуван!
nema greska brate
jas gledav spored dadenoto ime, dobro moze da ima slicnosti so arapskiot ama nemora da znaci
ako odime na slicnosti, moze daleku da stigneme!sepak ti si najpoveke za toa znacenje , neli !!!

nejse

selametle
__________________

پادشاه
" Get united I came here not to divide but to unify "

"If you are grateful, I will add more (favors) unto you; but if you show ingratitude, truly My punishment is terrible indeed."
* La havle ve la kuvvete illa billah *


Последен пат изменето од Padisah : 09-01-09 во 20:53.
Padisah е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-09   #8
Ebu Selma
Почесен ИЦ Член
 
Аватарот на Ebu Selma
 
Зададено

МУСЛИМАНСКИ МАШКИ ИМИЊА- А -

Абадин - види-: Абидин
Абас. Абаз (ар) - Лав, наму-ртен
Абдија - види: Абдуллах
Абдуллах (ар) - Божји роб, слуга, изв.: Авдулах, Абдија, Авдан, Дукан
Абдулатиф (ар) - роб на Доб-риот
Абдулазиз (ар) - роб на МоЌ-ниот
Абдулбакија (ар) - роб на Вечниот
Абдулбасит (ар) - роб на Оној кој во изобилство ги дели своите дарови
Абдулџелил (ар) - роб на ВозвиШениот, Величенс-твениот
Абдулфетах (ар) - роб на Оној кој ги отвора вратите на добро и среЌа
Абдулгани (ар) - роб на Бога-тиот
Абдулхај (ар) - роб на вечно Живиот
Абдулхалим (ар) - роб на благиот Господар
Абдулхак (ар) - роб на Вист-ината, Правдата
Абдулхамид (ар) - роб на Благодарниот
Абдулкадир (ар) - роб на Сил-ниот
Абдулкерим (ар) - роб на Благородниот
Абдулмеџид (ар) - роб на Чесниот, Славниот, Племенитиот
Абдулмелик (ар) - роб на Оној кој дава сигурност
Абдулвехаб (ар) - роб на Оној кој многу дарува
Абдулвахид (ар) - роб на Единствениот
Абдурахим (ар) - роб на Мило-стивиот
Абдурахаман (ар) - роб на Семилосниот, Благиот
АбдуреШид (ар) - роб на Алл-аха, Укажувач на правиот пат
Абдуреуф (ар) - роб на Мило-стивиот
Абдурезак (ар) - роб на Оној
кој дава нафака, Опскрбувач
Абдусамед (ар) - роб на Оној кај кого сите се обраЌаат
Абдуселам (ар) - роб на Оној кој дава мир
Абдусетар (ар) - роб на Оној кој ги покрива маните и гревовите
Абдулмумин (ар) - роб на Верниот Бог
Абдунасир (ар) - роб на Оној кој помага
Абедин (ар) - види: Абидин
Абег (тур) - Бел бег
Абид (ар) - побожен
Абидин (ар) - побожен, Изв.: Абадин, Абедин, Абудим
Абудим - види Абидин
АЌиф (ар) - види Акиф
Адалет (ар) - праведен, чес-тит
Адем (ар) - човек создаден од земја, име на Алл. Пратеник
Адемдин (ар) - комбинирано од Адем - дин - вера
Адил (ар) - праведен Изв.: Адо
Аднан (ар) - чистокрвен Арап; име на Арап. племиња од Хиџаз и Неџд
Адван (ар) - брз, скокач
Аџул (тур-пер) - бела ружа, бел цвет
Афан (ар) - честит, чесен, чеден, полн со особини
Аган (тур) - господар, погла-вар, ага, големо поседник; наслов на сите наредници на турската платена војска; Изв: од Аганлија, Аго, Агица, АгуШ
Аганлија - сложено име од Аган и Алија
Агица - види: Аган
Агиб (ар) - прекрасен, чуден, необичен
Аго - види: Аган
АгуШ - види Аган
АхмаШ - види Ахмед
Ахмед (ар) - пофален, најпо-фален. Изв.: АхмаШ, АхметаШ, Ахмица, Ахмич, Ахмедан, Ахмо
Ахмедан - види: Ахмед
АхметаШ - види: Ахмед
Ахмица - види: Ахмед
АхмиЌ - види: Ахмед
Ахмо - види: Ахмед
Аид (ар) - посетител, гостин
Ајас (ар) - лав
Ајдин (тур) - светлосен, весел, среЌен. Изв.: Хајдин
Ајет - види: Ајетуллах
Ајетуллах (ар) - Божји знак. Изв.: Ајет
Ајнија (ар) - вистински, неис-кривен, оригинален, изворен
Ајнур (тур) - сјај на месечина, светлост на месечина
Ајваз (тур) - ДомаЌин, надгле-дувач на зграда. М. соп. Име
Акиф, АЌиф (ар) - оддаден, приврзан, истраен, упорен
Акил (ар) - паметен, разби-рлив
АлаЃоз (ар -тур) комбинирано од Али и Ѓоз - око
Алајбег (тур) - заповедник спахија во санџак
Алаудин (ар) - возвиШеност на верата
Але - види: Алија
Алечко - види: Алија
Алемдар (ар - пер) - барја-ктар, знаменосец
Али - види: Алија
Алиџан (ар - пер) - комбини-рано од Али и џан - дуШа
Алија (ар) - висок, отмен, еле-гантен. Изв.: Але, Алечко, Али, Аљо, АљуШ
Алијудин (ар) - висок, извон-реден (во вера)
Али-Осман - двојно име: Алија и Осман
Али-Риза - двојно име: Алија и Риза
Алисирах (ар) - со висок морал, воспитан, одгоен
АлиШан (пер) - славен, знам-енит
АлиШах (пер) - возвиШен цар, владар
Аљо - види: Алија
АљуШ - види: Алија
Алмас, Елмас (ар) - дијамант, дргоценет камен
Аммар (ар) - долгоживотен
Амел (ар) - работа, труд, дело
Амил (ар) - работник, трудбеник
Амир (ар) - заповедник, наре-дбодавач
Амсал (ар) - најдобар, најпримерен, најздрав
Анес (ар) - најдраг. најмил
Арфан - види: Ирфан
Ариф (ар) - добар познавач, гностик, разбирлив
Арслан (тур) - лав
Асад (ар) - види: Есад
Асаф, Асиф (ар) - жесток, силен, бурен
Асим (ар) - оној кој чува, Штити, стражар
АШир (ар) - десетти
Атауллах (ар) - Божји дар
Атиф (ар) - милостив, благ-онаклонет. Изв.: Ато, Тифо
Атмаџ (тур) - маШ. соп. име
Ато - види: Атиф
Авам (ар) - пливач, Што добро плива,
Авдан - види: Абдуллах
Авдија - види: Абдуллах
Авдо - види: Абдуллах
Азаудин (ар) - утеха на вера
Азем (ар) - голем. огромен
Азиб (ар) - неженет, неженење
Азер (пер) - оган,
Азим (ар) - одлучен
Азиз (ар) моЌен, драгоцен, омилен, горд


- Б -

Бадир (ар)- забразан, во полн сјај
Бадрудин (ар) - сјај на верата
Басри (ар) - оној Што гледа, оптик, (место во Ирак)
Бахир (ар) - убав, прекрасен, сјаен
Бахрија (ар) - морнар, морнарски. Изв.: Бахро
Бахро - види: Бахрија
Бахрудин (ар) - море на вер-ата
Бахтијар (пер) - среЌен човек, среЌко. Изв.: Бахтија, Бахто
Бахтија - види: Бахтијар
Бахто - види: Бахтијар
Бајезид - татко на Језид, татко на оној кој се зголемува, кој расте
Бајрам (тур) - муслимански верски празник; маШко име, му се дава на детето кое Ќе се роди на бајрам. Изв.: Бајро
Бајро - види: Бајрам
Бакир (ар) - поранувач наутро, многу учен
Балабан (тур) - крупен, неопфатлив човек
Бали (ар) - паметен, умен, старател
Барак (ар) - блесок, прозрачен, сјаен
Бариз (ар) - истакнат, јавен, видлив. Изв.: Бериз
Басил (ар)- храбар, смел,
Басим (ар)- кој се насмевнува, смее
Бечан - види: БеЌир
Бечица - види: БеЌир
БеЌир, Бекир (ар) - првенец (прво дете); прв пролетен дожд. Изв.: БеЌан, БеЌица, БеЌо
БеЌо - види: БеЌир
Бедрија (ар) - полна месечина,
Бедрудин (ар) - сјај (полна месечина) вера
Бедил (ар)- добар човек, побожник, великодуШен
Беган - наШ збор изведен од тур. збор - бег. Изв.: Бего
Бего - види: Беган
Бегтан - види: БектеШ
Бег(к)то - види: БектеШ
Бехија (ар) - прекрасен, убавец
Бехадил (пер) - убавина на срцето, дуШа
Бехадир (пер) - храбар, силен, херој
Бехаудин (ар) - украс на верата (Ислам) . Изв.: Бехудин
Бехџет (ар) - убавец, убавина, сјај. Изв.: Бехџо
Бехџо - види: Бехџет
Бехлул (ар) - насмеен, дарежлив, весел
Бехмен (пер) - пријател, искрен
Бехрам (пер) - Марс (планета) Изв.: Берхем
Бехудин - види: Бехаудин
Бејтуллах (ар) - Божја куЌа, Каба
Бекир - види: БеЌир
БектаШ, БегтаШ (пер) - возрасен, врсник. Изв.: Бегтан, Бег(к)то
Бенјамин (ст. хеб) - син на среЌа и радост
Берхем - види: Бехрам
Берин (пер) - најдобар, најго-лем
Бериз - види: Бариз
Берзад (пер) маШ. соп. име
Бејзат (ар) - белец, сјаен
Бесим (ар) - насмеан, весел
БеШарет (ар) - веселост, радување, навестување на весели вести
БеШир (ар) - оној кој донесува радосни вести
БеШлага (тур) заповедник на одредот беШлија (платена коњица)
Билал (ар) - плевање, нато-пување; прв муезин во времето на Мухаммед а.с.
Бурхан (ар) - јасен доказ, очевиден, Што не може да се побие
Бурханудин (ар) - доказ на верата
__________________
http://www.islamski-centar.org/forum/image.php?type=sigpic&userid=281&dateline=12861707  83

Ебу Дерда р.а. рекол: „Најповеќе што се плашам за себеси кога ќе застанам да полагам сметка на Судниот е да ми се рече: Ти си научил, па што си работел според она што си го научил?!”
Ebu Selma е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-09   #9
Ebu Selma
Почесен ИЦ Член
 
Аватарот на Ebu Selma
 
Зададено

- ќ -

ќамил (ар) - соврШен, потп-олн. Изв.: ќамо
ќамо - види: ќамил
ќаШиф, КаШиф (ар) - кој отк-рива, разјаснува тајни и нејасни работи
ќазим, Казим (ар) - стал-ожен, молчлив, кој се совла-дува при лутина
ќејван (пер) - Оној кој чува висока положба
ќемал - види: Кемал
ќемо - види: Кемал
ќерим, Керим (ар) - племенит, благороден, великодуШен, љубезен, милостив

- Д -

Дамад (пер) - младоженец, зет
Даут - име на Алл. Пратеник (Давуд)
Дасим (ар)- нежен, внима-телен, веШт
Дедага - соп. име создадено од дедо и ага
Дехрија (ар) - слободоумен, атеиста, натуралист
Дехил (ар)- пријатен, интимен, гостин, Штитеник
Декик (ар)- суптилен, верен, прецизен, фин, точен
Демир (тур) - железен
ДервиШ (пер) - сиромав, скромен. Изв.: Дерво
ДервиШлија (пер-ар) - двојно име: ДервиШ и Алија
Дерво - види: ДервиШ
Дилавер (пер) - срчан, одважен, јуначки
Дијаудин (ар)- светлина, сјај на верата
Диздар (пер) - советувач, упатувач
Дукан - види: Абдуллах
Дурак (тур) - цврст, траен
Дуран (тур) - стален, цврст
ДурмиШ (тур) - кој стои на едно место, трпелив. Изв.: Дурмо
Дурмо (тур) - ДурмиШ
Дурсум (тур) - да стоиШ, престанеШ

- Џ -

Џабир (ар) - поправач на скрШени коски, оној кој ги врзува раните
Џафер (ар) - мала река, полномлечна камила. Изв.: Џафо
Џахид (ар) - трудбеник, прец-изен, борец, опрезен
Џанан (пер) - сакан, љубен изв.: Џано
Џано - види: Џанан
Џавид (ар) - дарежлив
Џебраил - божји човек, божји војник, мелек преку кого Мухаммед а.с. ја добил Алл. Објава
Џедир (ар)- згоден, доличен
Џелалија (ар) - величнствен, голем, моЌен. Изв.: Џелал
Џелал - види: Џелалија
Џелалудин (ар) - величество, возвиШеност на верата (Ислам)
Џелил (ар) - почитуван, славен, величествен
Џемал - види: Џемалудин, Џамалија
Џемалудин (ар) - убавина на верата (ислам). Изв.: Џемал, Џемо
Џемалија (ар) - убав, естетски, Изв.: Џемал
Џемаил (ар) - убав, изв.:Џемо
Џемил (ар) убав. Изв.: Џемо
ЏемШид (пер) - сјаен, прекрасен Џем. Соп. име
ЏемШир (пер) - име на еден персиски владар
Џемо - види: Џемаил, Џемалудин и Џемил
Џерир (ар) - име на арап.
поет, поводец, јулар
Џесим (ар)- голем, крупен, солиден, цврст
Џевад (ар) - добрина, креп-ост, достоинство
Џевиз (ар) - злато
Џевлан (ар) - скитник; човек кој е секому од корист
Џезаир (ар) - група на упатувачи, Алжир
Џихан (пер) - свет
Џухејр (ар) - гласно зборење, подигање на глас
__________________
http://www.islamski-centar.org/forum/image.php?type=sigpic&userid=281&dateline=12861707  83

Ебу Дерда р.а. рекол: „Најповеќе што се плашам за себеси кога ќе застанам да полагам сметка на Судниот е да ми се рече: Ти си научил, па што си работел според она што си го научил?!”
Ebu Selma е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-09   #10
Ebu Selma
Почесен ИЦ Член
 
Аватарот на Ebu Selma
 
Зададено

- ѓ -

ѓулизар (пер) - оној кој сака ружи, цветови
ѓулага (пер-тур) - збор изведен од од два збора: Ѓул- роза и ага
ѓулбег (пер-тур) - збор изве-ден од два збора: Ѓул: роза и бег
ѓузел (тур) - убав, пријатен


- Е -

Ебу Бекир (ар) - татко на Бекр
Едах (ар) - изврШување, обав-ување, интерпретација
Едбер (ар) - најцврст, најс-илен
Едхем (ар) - црн, темен, покр-иен со црно
Едиб (ар) - човечен, воспитан, одгоен
Един (ар) - соп. име изведено од дин - вера
Еџвед (ар)- најдарежлив, најдобар, највреден
Ефраим (старо хебрејски) - роден, плоден
Ефдал (ар) највреден, најзаслужен
Ехлиман (ар) - верник
Ејнехан (ар) - маШко лично име
Ејуб - име на Аллахов пратеник
Екбер (ар) - моШне голем, крупен
Екрем (ар) најблагодарен, најплеменит
Елдар (азер-пер) владар, господар
Елефиф (ар) - група, партија, праШума
Елез (ар)- најсладок, најуг-оден, најпријатен
Елмас - види: Алмас
Елмедин (ар) - граЃанин, култ-урен, оддан во вера
Елведин, Елвидин (ар) - добр-одетелство во вера, подарок, дар
Емануллах (ар) - Божја милост, сигурност, спокој
Емин (ар) - верен, сигурен, доверлив
Еминудин (ар) - оддаден, сигурен во вера, чувар, доверлив во вера
Емир (ар) - водач, владар
ЕмирШах (ар-пер) - главен емир
Емруллах (ар) - Аллахова наредба, работа
Ентаз - види: Ентазам
Ентезам (ар) - правило, поредок, Правилно: Интизам, изв.: Ентаз
Енсар (ар) - помагачи, помоШници, приврзаници
Енес (ар) - навикнат; прила-годен, друШтвен
Енис (ар) - драг, пријател, мил
ЕШреф (ар) - ценет, угледен,
Евхад (ар) - еден, единствен
Езхер (ар) - највидлив, најизразен
Езиб (ар) - висок, виток
Енвер (ар) - моШне сјаен, јасен
Ермин - неправилно од Јермен
Ертогрул, Ертурал (тур) - вистински маж
Ертурал - види: Ертогрул
Есад (ар) - многу среЌен, среЌко
Есед (ар) - лав. изв.: Асад.
Есмин - види: Јасмин
Есвед (ар) - црн, темнобоен
Есед (ар) - лав. изв.: Асад.
Есмин - види: Јасмин
Есвед (ар) - црн, темнобоен
Есмер (ар)- смеЃ, црноманест


- Ф -

Фадил (ар) - вреден, изво-нреден, избран, изв.: Фадлан
Фадлан - види: Фадил
Фахир (ар) - горделив, поносен изв.: Фахрија
Фахрија - види: Фахир
Фахро - види: Фахрудин
Фахрудин (ар) - гордост на Вера (Ислам). изв.: Фахро
Фаид (ар) - сигурен, дарежлив
Фаик (ар) - избран, воздигнат
Фарик (ар) - разликувач од добро и зло
Фарис (ар) - јунак, витез; јавач, коњаник
Фарук (ар) - оној Што ја дели вистината од невистина, Што дели правда
Фазлија (ар) - вреден, извонреден
Фехим (ар) - разбирлив, бистар. изв.: Фехмија
Фехмија - види: Фехим
Фехд (ар)- гепард, леопард
Фејлем (ар) - долга коса, голема војска,
Фејсал (ар) - судија, господар, владар
Фејзо - види: Фејзуллах
Фејзуллах (ар) - божја даре-жливост, милост. изв.: Фејзо
Фејруз (ар)- скапоцен камен
Ферхат, Ферхад (пер) - одл-ика, победник, паметен
Ферид (ар)- еден, единец
Ферик (ар) - генерал, кома-ндант на дивизија
Фериз (пер) - среЌен, среЌко
Фетах (ар) - голем освојувач, отворач
Фетхија (ар) - освојувач, побе-дник
Февзија (ар) - спасен. среЌен
Феџри (ар) - утреШен, наутро, в зора
Фико - види: шефик
Фикрет (ар) - мисла, идеја
Фикрија (ар) - паметен, мудар
Фирдус, Фирдуз (пер) - рај, џеннет
Фируз (пер) - победник, среЌник
Фуад (ар) - срце
__________________
http://www.islamski-centar.org/forum/image.php?type=sigpic&userid=281&dateline=12861707  83

Ебу Дерда р.а. рекол: „Најповеќе што се плашам за себеси кога ќе застанам да полагам сметка на Судниот е да ми се рече: Ти си научил, па што си работел според она што си го научил?!”
Ebu Selma е офлајн   Одговор со цитат
Реплика

Bookmarks


Членови кои моментално ја гледаат темата: 1 (0 членови и 1 гости)
 
Алатки за тема

Правила на пишување
Вие не може да отворате нови теми.
Вие не може да реплицирате.
Вие не може да внесувате додатоци.
Вие не може да ги менувате Вашите коментари.

BB кодот е вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е исклучен/и

Скокни до форум

Слични теми
Тема Темата ја започнал Форум Реплики Последно мислење
Islamski igrici Burak Исламски програми и веб страници 7 30-06-11 21:23
Iminja na Sudniot den. Kul_Allahu_Ekber Исламското Верување - Aкида 4 02-06-11 22:45
Islamski sliki Padisah Мултимедиа 47 25-06-09 20:59
Islamski Avatari Padisah Мултимедиа 48 21-05-09 01:16


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 07:37.


Ова е лиценциран софтвер на vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright IC - www.islamski-centar.org