ИЦ форум

Селамун алејкум, добредојде на ИЦ форум форумот.

Вие во моментов сте како Гостин, статус кој ви оневозможува користење на некои функции на форумот.

Сепак, регистрирањето е бесплатно и со тоа ќе ви биде овозможено коментирање на веќе постоечките теми, отворање свои теми, контакт преку приватни пораки со членовите и др.

Затоа не чекај воопшто, РЕГИСТРИРАЈ СЕ на ИЦ форумот!

Имате нова Приватна Порака! Кликнете ТУКА за да ја прочитате!

Назад   ИЦ форум > Разно > Брак и Семејство

Белешки

Брак и Семејство Дискусии околу бракот, брачните предиспозиции и семејството.

Реплика
 
Алатки за тема
Старо 11-01-09   #41
Sturmgewehr
гостин
 
Аватарот на Sturmgewehr
 
Зададено

Цитат:
Напишано од El Muslima Прикажи го мислењето
Многу погрешно размислување. Едно од обврските на родителите кон своите деца е да им дадат убави муслимански имиња. Името е нешто кое те одбележува, кое кога си мал ти влева позитивна енергија, се поистоветуваш со личностите кои носат исто ко твоито име.
Замисли му дадеш на детето име како некој од Пратениците а.с. и тој ја знае целата историја за нив како и што,. и во животот се поистоветува со такви луѓе и кога некој ќе го праша како се вика тој гордо ќе каже: Мухаммед или Муса или Ејуб и сл.

А во врска со предлого за национални имиња. Тоа е мислење на секој поединец, јас го почитувам твоето мислење, не е спротивно со исламот т.е дозволено е да се ставаат имиња кои имаат убаво значење во твојот јазик.
Но за некои нации тоа би било погубно. Замисли бошнаците да стават такви имиња, и? БИ се викале Зоран, Јагода, Драган..... значи името е во сонва прво нешто кое би не разликувало од Србите и Храватите. Изгледот нормално, но вака на документ, како ќе знаеш за што се работи. Така е и со македонските муслимани. Едноставно името е нешто што ни дава облежје дека сме муслимани. Една вера ислам, а со гордост велиме дкеа Куранот е на арапски јазик, дека Мухаммед а.с. бил арап, тој е јазикот со кој ќе збориме во џеннет иншаАллах, и зошто едноставно да немаме убави исламски имиња: Иман, Хаџер, Мејрем, Сумеја и др. Каде и да си, во која земја да одиш ќе запознаеш луѓе со убави муслимански имиња.
Мене тешко ми иде помнењето на албаснките имиња, уште ако се долги имаат љ или њ во нив, уф....
Една моја пријателка со албански име и презиме, отишла на уммра (во Мекка) и сега името на пр. Шчипе Касапи, пасошот тогаш без шамија, и на влезот во Мекка и велат арапите: „Ти не си муслиманка, тебе не ти е дозволен влезот тука.“ Ако таа стои тука пред нив со шамија, но името им е непознато презимето исто така, сликата во пасош без шамија, едноствано ништо не асоцира дека е муслиманка во прашање.

На крајот на краиштата, католкиња албанка и муслиманка, имаат исти имиња. Тогаш тука се посавува носењето на исламски симбол (шамија) како нужно, поради потребата да се разликува една од друга.

Се надевам дека успеав да ти ги објаснам аргументите против твоето размислување.
do nekade se soglasuvam so tebe a do nekade u opsto ne se soglasuvam posto sega sto bev vo Amerika i imav eden kup Arapi hristijani so iminja od tipot Hazem, Ahmed i taka natamu da ne nabrojam a po religija bea Hristijani.

vo pravo si ubavo e da se stavi muslimansko ime i nemam nisto protiv ali najubo e da se stavi Nacionalno ime da se stavi ime na toa sto si, posto tradicijata i nacijata se epten vazni raboti i jazikot na koj sto zboruvas e mnogu vazen mislam na majciniot jazik da bese taka ne ke se pukavme so Srbite i da otvaravme ucilista na Albanski i da gi proterame Turcite od tuka, se toa e napraveno za da se zastitat nacionalnite vrednosti i tradicijata posto toa ne razlikuva od drugite i ne pravi gordi na toa sto sme osobeno jazikot ako pocneme so iminja Arabski i turski toa znaci deka nie odime kon asimilacija ne velam da mu se veli ne na ISlamot ama sekoj neka si drzi svoj jazik i svi iminja i taka natamu.

Za bosancite pa sto ima bosancite da se sramat od nivnoto slovensko poteklo nema nisto loso vo toa ne znaci deka brat mi e kafir i jas sum kafir i sega treba da smenam prezime posto brat mi bil kafir toa nema vrska iminjata Jagoda, zoran i taka natamu imat ubavo znacanje iako slovenite na mojot narod im nastetija mnogu sepak ja pocituvam nivnata kultura i neka prodolzat po nivnoto.

vo Mojata familija site imame Albanski iminja samo tatkomi ima arapsko ime i navistina sum gord na moeto ime i na toa sto sum i na mojata historija taka sto nema potreba da menjam ime da stavam arapsko i,li tursko koga si imam moe ime i moj ubav jazik.

Ubavo e da se znae Arapskiot jazik samo od edna pricina go opravduvam posto so znaenje na Arapskiot jazik polesno ti e da ja razberes svetata kniga Koranot a inace od drugi pricini ne.

bi stavil i Arapsko ime ali edna rabota ne mi dozvoluva ne mi dozvoluva toa deka site ovje godini nikoj ne ne ima asimilirano i site ovje otpori dadeni od Mojot narod za da se zastiti mojot jazik i mojata tradicija i mojata zemja me pravat da ne dozvolam vo mojata kuka i vo moeto semejstvo da ne se zbori nikakov drug jazik samo ALbanski a ne oti imam nesto protiv drugite posto sredno sum zavrsil na Turski i ubavo e da se znae sto pojke jazici , za mene licno ne znam za tebe da se stavi Arapsko ili Tursko ili Slavjansko ime e grev i totalno ignoriranje na toa koj si i na krvta na nasite predci sto se uste ne se isusila vo zemjata i ignoriranje na mojot jazik i mojata nacija za kojasto so vekovi sme zastanale vo prvite redovi da ja branime i na kraj da stavam ime Arapsko.

Go pocituvam islamot ko pocituvam Koranot nema druga religija i islamot e vistinskiot pat do spas ali si aj pocituvam i mojata tradicija i jaziki nikoj ne moze da me ubedi deka ako se vikas Ilir ili Shkelqim e pogresno posto tie iminja nemat nikakvo loso znacenje i ne se najmalku navredlivi prema islamot.

Ako e kako sto velis ti zasto Allah ne ne napravil site Arapi ili iste da zborevme ist jazik ili site da bevme ista boja na koza???????
  Одговор со цитат
Старо 12-01-09   #42
Abi
Помлад Модератор
 
Аватарот на Abi
 
Зададено

Цитат:
Напишано од Sturmgewehr Прикажи го мислењето
do nekade se soglasuvam so tebe a do nekade u opsto ne se soglasuvam posto sega sto bev vo Amerika i imav eden kup Arapi hristijani so iminja od tipot Hazem, Ahmed i taka natamu da ne nabrojam a po religija bea Hristijani.

vo pravo si ubavo e da se stavi muslimansko ime i nemam nisto protiv ali najubo e da se stavi Nacionalno ime da se stavi ime na toa sto si, posto tradicijata i nacijata se epten vazni raboti i jazikot na koj sto zboruvas e mnogu vazen mislam na majciniot jazik da bese taka ne ke se pukavme so Srbite i da otvaravme ucilista na Albanski i da gi proterame Turcite od tuka, se toa e napraveno za da se zastitat nacionalnite vrednosti i tradicijata posto toa ne razlikuva od drugite i ne pravi gordi na toa sto sme osobeno jazikot ako pocneme so iminja Arabski i turski toa znaci deka nie odime kon asimilacija ne velam da mu se veli ne na ISlamot ama sekoj neka si drzi svoj jazik i svi iminja i taka natamu.

Za bosancite pa sto ima bosancite da se sramat od nivnoto slovensko poteklo nema nisto loso vo toa ne znaci deka brat mi e kafir i jas sum kafir i sega treba da smenam prezime posto brat mi bil kafir toa nema vrska iminjata Jagoda, zoran i taka natamu imat ubavo znacanje iako slovenite na mojot narod im nastetija mnogu sepak ja pocituvam nivnata kultura i neka prodolzat po nivnoto.

vo Mojata familija site imame Albanski iminja samo tatkomi ima arapsko ime i navistina sum gord na moeto ime i na toa sto sum i na mojata historija taka sto nema potreba da menjam ime da stavam arapsko i,li tursko koga si imam moe ime i moj ubav jazik.

Ubavo e da se znae Arapskiot jazik samo od edna pricina go opravduvam posto so znaenje na Arapskiot jazik polesno ti e da ja razberes svetata kniga Koranot a inace od drugi pricini ne.

bi stavil i Arapsko ime ali edna rabota ne mi dozvoluva ne mi dozvoluva toa deka site ovje godini nikoj ne ne ima asimilirano i site ovje otpori dadeni od Mojot narod za da se zastiti mojot jazik i mojata tradicija i mojata zemja me pravat da ne dozvolam vo mojata kuka i vo moeto semejstvo da ne se zbori nikakov drug jazik samo ALbanski a ne oti imam nesto protiv drugite posto sredno sum zavrsil na Turski i ubavo e da se znae sto pojke jazici , za mene licno ne znam za tebe da se stavi Arapsko ili Tursko ili Slavjansko ime e grev i totalno ignoriranje na toa koj si i na krvta na nasite predci sto se uste ne se isusila vo zemjata i ignoriranje na mojot jazik i mojata nacija za kojasto so vekovi sme zastanale vo prvite redovi da ja branime i na kraj da stavam ime Arapsko.

Go pocituvam islamot ko pocituvam Koranot nema druga religija i islamot e vistinskiot pat do spas ali si aj pocituvam i mojata tradicija i jaziki nikoj ne moze da me ubedi deka ako se vikas Ilir ili Shkelqim e pogresno posto tie iminja nemat nikakvo loso znacenje i ne se najmalku navredlivi prema islamot.

Ako e kako sto velis ti zasto Allah ne ne napravil site Arapi ili iste da zborevme ist jazik ili site da bevme ista boja na koza???????
Не е спорно да се стави име на било кој јазик но многу е битно да се знае преводот на тоа име да не носи харам својство. Луѓето на Судниот ден ќе бидат повикани по имињата нивни и од татковците нивни. Само Иса а.с. ќе биде повикан и по името на мајката. Човекот ќе рече на Судниот ден барев името да ми беше муслиманско што не е фактор за влегување в Џеннет. Светлана нема да влезе во Џехенем поради нејзиното име кое исто така значи и Нурхана. Те советувам драги брате со искрен совет, навикнувајсе да ги сакаш Арапите и нивните имиња, можеби тие ќе ти помогнат да се приближиш кон Исламот а и нашиот Пратеник Мухаммед а.с.бил Арап а јазикот во Џеннет ќе биде Арапски.Селам.
Abi е офлајн   Одговор со цитат
Старо 12-01-09   #43
Sturmgewehr
гостин
 
Аватарот на Sturmgewehr
 
Зададено

Цитат:
Напишано од Аби Прикажи го мислењето
Не е спорно да се стави име на било кој јазик но многу е битно да се знае преводот на тоа име да не носи харам својство. Луѓето на Судниот ден ќе бидат повикани по имињата нивни и од татковците нивни. Само Иса а.с. ќе биде повикан и по името на мајката. Човекот ќе рече на Судниот ден барев името да ми беше муслиманско што не е фактор за влегување в Џеннет. Светлана нема да влезе во Џехенем поради нејзиното име кое исто така значи и Нурхана. Те советувам драги брате со искрен совет, навикнувајсе да ги сакаш Арапите и нивните имиња, можеби тие ќе ти помогнат да се приближиш кон Исламот а и нашиот Пратеник Мухаммед а.с.бил Арап а јазикот во Џеннет ќе биде Арапски.Селам.
ne rekov deka gi mrazam arapskite iminja ili Slovenskite nasproti mnogui gi pocituvam toa koj se i sto se i nivnata kultura i znam deka Muhamed a.s bil Arap znam deka bil od Arabija toa u opsto ne go sporam i ne gi mrazam Arapite u opstop na protiv imam drugari od Egipet i od Jordan i imam epten dobar drugar sto 3 meseci delev soba od Jordan i nema zasto da gi mrazam.

kako sto kazav sekoj po svoj jazik Arapskiot treba da se zane zatoa sto polesno ke se razbira koranot ali vo denesno vreme ima i prevedeni Korani takasto ne mora da se znae znacenjeto na Arapskite zborovi samo da se cita bi bilo dovolno na Arapski posto koranot en moze da se cita na drug jazik a za da se svati 100% treba da se cita na svoj jazik ne znam jas kako nekoj bi uspeal da go razbere Arapskiot i toa Staro Arapskiot posto Koranot e nad 1300 Godini Star ako ne gresam i zborovite se menuvale taka sto tesko ke ide so Arapskiot da se razbere muislam od tuka od makedonija koga nema kaj da go naucis Arabskiot ali ako se saka se uci toa e fakt.

Mene pojmata mi bese kako i sto rekov nagore i kako i ti sto rece deka nema nikakov grev da se vikas Svetlana ili na Albanski Druta ili na Arapski Nur toa ti e istot znacenje i imeto treba da ne bide kako sto rece ti anti islamsko ili navredlivo kon Allah toa e edinstveniot uslov arapskite iminja ni se nametnati na nas od strana na Turskata imperija i od toa sto narodot bil tolku prost i mislele deka da se stavi albansko ili slovensko ime e Haram a toa e golema dezinformacija, arapskite iminja nie gi nosime i poradi toa sto sme muslimani i poradi toa sto nasiot pratenik i posledniot pratenik bil Arap poradi ova pricina nie imame Arapski iminja mislam zboram za eden golem del od Albancite so takvi iminja inace ne ke gi imavme ovje iminja.

Mene prasanjeto mi bese drugo prasanjeto sto si go preskokanl i bas na kraj.

Ako e kako sto velis ti zasto Allah ne ne napravil site Arapi ili iste da zborevme ist jazik ili site da bevme ista boja na koza???????

Последен пат изменето од Sturmgewehr : 12-01-09 во 14:10.
  Одговор со цитат
Старо 12-01-09   #44
crashandburn
Помлад Модератор
Техничка Поддршка
Почесен ИЦ Член
 
Аватарот на crashandburn
 
Зададено

Цитат:
Напишано од Sturmgewehr Прикажи го мислењето
do nekade se soglasuvam so tebe a do nekade u opsto ne se soglasuvam posto sega sto bev vo Amerika i imav eden kup Arapi hristijani so iminja od tipot Hazem, Ahmed i taka natamu da ne nabrojam a po religija bea Hristijani.

vo pravo si ubavo e da se stavi muslimansko ime i nemam nisto protiv ali najubo e da se stavi Nacionalno ime da se stavi ime na toa sto si, posto tradicijata i nacijata se epten vazni raboti i jazikot na koj sto zboruvas e mnogu vazen mislam na majciniot jazik da bese taka ne ke se pukavme so Srbite i da otvaravme ucilista na Albanski i da gi proterame Turcite od tuka, se toa e napraveno za da se zastitat nacionalnite vrednosti i tradicijata posto toa ne razlikuva od drugite i ne pravi gordi na toa sto sme osobeno jazikot ako pocneme so iminja Arabski i turski toa znaci deka nie odime kon asimilacija ne velam da mu se veli ne na ISlamot ama sekoj neka si drzi svoj jazik i svi iminja i taka natamu.

Za bosancite pa sto ima bosancite da se sramat od nivnoto slovensko poteklo nema nisto loso vo toa ne znaci deka brat mi e kafir i jas sum kafir i sega treba da smenam prezime posto brat mi bil kafir toa nema vrska iminjata Jagoda, zoran i taka natamu imat ubavo znacanje iako slovenite na mojot narod im nastetija mnogu sepak ja pocituvam nivnata kultura i neka prodolzat po nivnoto.

vo Mojata familija site imame Albanski iminja samo tatkomi ima arapsko ime i navistina sum gord na moeto ime i na toa sto sum i na mojata historija taka sto nema potreba da menjam ime da stavam arapsko i,li tursko koga si imam moe ime i moj ubav jazik.

Ubavo e da se znae Arapskiot jazik samo od edna pricina go opravduvam posto so znaenje na Arapskiot jazik polesno ti e da ja razberes svetata kniga Koranot a inace od drugi pricini ne.

bi stavil i Arapsko ime ali edna rabota ne mi dozvoluva ne mi dozvoluva toa deka site ovje godini nikoj ne ne ima asimilirano i site ovje otpori dadeni od Mojot narod za da se zastiti mojot jazik i mojata tradicija i mojata zemja me pravat da ne dozvolam vo mojata kuka i vo moeto semejstvo da ne se zbori nikakov drug jazik samo ALbanski a ne oti imam nesto protiv drugite posto sredno sum zavrsil na Turski i ubavo e da se znae sto pojke jazici , za mene licno ne znam za tebe da se stavi Arapsko ili Tursko ili Slavjansko ime e grev i totalno ignoriranje na toa koj si i na krvta na nasite predci sto se uste ne se isusila vo zemjata i ignoriranje na mojot jazik i mojata nacija za kojasto so vekovi sme zastanale vo prvite redovi da ja branime i na kraj da stavam ime Arapsko.

Go pocituvam islamot ko pocituvam Koranot nema druga religija i islamot e vistinskiot pat do spas ali si aj pocituvam i mojata tradicija i jaziki nikoj ne moze da me ubedi deka ako se vikas Ilir ili Shkelqim e pogresno posto tie iminja nemat nikakvo loso znacenje i ne se najmalku navredlivi prema islamot.

Ako e kako sto velis ti zasto Allah ne ne napravil site Arapi ili iste da zborevme ist jazik ili site da bevme ista boja na koza???????


Абе какви национални имиња, ставајте арапски. Исто е да речиш Арѓент и Мухаммед ?? Или Ардон и Ибрахим ?? И слично. Замислите на судниот ден да ве повикаат со вакви имиња??? Мене искрено грдо ми е. Моето име е Абдуллах, ама многу ме викаат Дуле. Зарем е исто Дуле со Абдуллах?
crashandburn е офлајн   Одговор со цитат
Старо 12-01-09   #45
-w-
гостин
 
Аватарот на -w-
 
Зададено

Sturmgewehr, или коментирај на тема или не коментирај воопшто. Ако продолжиш вака ќе ти бидат избришани коментарите со кои не ги почитуваш правилата на ИЦ.
  Одговор со цитат
Старо 13-01-09   #46
Sara
Редовен ИЦ Член
 
Аватарот на Sara
 
Зададено


me interesira sto znaci imeto BELINDA.

ako moze nekoj da mi kaze ne bi bilo loso

Последен пат изменето од Sara : 13-01-09 во 01:13.
Sara е офлајн   Одговор со цитат
Старо 13-01-09   #47
IslamicMaster
Администратор
 
Аватарот на IslamicMaster
 
Зададено

Цитат:
Напишано од Sara Прикажи го мислењето

me interesira sto znaci imeto BELINDA.

ako moze nekoj da mi kaze ne bi bilo loso

Сестро од моето пребарување на страната [Само регистрираните членови може да гледаат линкови. Кликни тука за да се регистрираш...], не најдов ниту слично име на тоа, а камо ли исто...

Само пред да добиеме заклучок дека тоа не е муслиманско име , да ги почекаме Ебу Селма и Падишах шо ќе кажат
__________________
“Ниту еден работа на верникот на Судниот ден, нема да биде потешка на вагата од убавиот карактер. Навистина Аллах ги мрази бесрамните во говор и однесување.“ (Тирмизи)
IslamicMaster е офлајн   Одговор со цитат
Старо 13-01-09   #48
IslamicMaster
Администратор
 
Аватарот на IslamicMaster
 
Зададено

Цитат:
Напишано од Aris Прикажи го мислењето
sto znaci imeto Hadis?

Покрај тоа што го кажа братот Ебу Селма, еве јас најдов и нешто друго... Само што имињата имаат разлика во некоја буква. Само мислам дека ќе те интересира.

Habis - A narrator of Hadith - Наратор (раскажувач) на Хадиси.

Hadi - Guiding to the right (truth) - Водење кон вистината.
__________________
“Ниту еден работа на верникот на Судниот ден, нема да биде потешка на вагата од убавиот карактер. Навистина Аллах ги мрази бесрамните во говор и однесување.“ (Тирмизи)
IslamicMaster е офлајн   Одговор со цитат
Старо 13-01-09   #49
Musli_Vel
Нов член
 
Аватарот на Musli_Vel
 
Зададено

Sto Znaci Imeto Musli Ili Muslija.. :чекам::чекам::чекам:
__________________
*Allahu-Ekber*
Musli_Vel е офлајн   Одговор со цитат
Старо 13-01-09   #50
Sara
Редовен ИЦ Член
 
Аватарот на Sara
 
Зададено

Цитат:
Напишано од IslamicMaster Прикажи го мислењето
Сестро од моето пребарување на страната [Само регистрираните членови може да гледаат линкови. Кликни тука за да се регистрираш...], не најдов ниту слично име на тоа, а камо ли исто...

Само пред да добиеме заклучок дека тоа не е муслиманско име , да ги почекаме Ебу Селма и Падишах шо ќе кажат

lele brate kakvo razoracuvanje
Sara е офлајн   Одговор со цитат
Реплика

Bookmarks


Членови кои моментално ја гледаат темата: 2 (0 членови и 2 гости)
 
Алатки за тема

Правила на пишување
Вие не може да отворате нови теми.
Вие не може да реплицирате.
Вие не може да внесувате додатоци.
Вие не може да ги менувате Вашите коментари.

BB кодот е вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е исклучен/и

Скокни до форум

Слични теми
Тема Темата ја започнал Форум Реплики Последно мислење
Islamski igrici Burak Исламски програми и веб страници 7 30-06-11 21:23
Iminja na Sudniot den. Kul_Allahu_Ekber Исламското Верување - Aкида 4 02-06-11 22:45
Islamski sliki Padisah Мултимедиа 47 25-06-09 20:59
Islamski Avatari Padisah Мултимедиа 48 21-05-09 01:16


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 21:33.


Ова е лиценциран софтвер на vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright IC - www.islamski-centar.org